Follow me on instagram

Contact us

Stromová 16, 831 01 Bratislava 
Phone: +421 915 187 774

Blog

Home  /  Fashion   /  Prečo dizajnéri nosia (výhradne) čiernu?

Prečo dizajnéri nosia (výhradne) čiernu?

Vec nad ktorou ste sa určite ešte nezamýšľali, no ručím vám za to, že nech stretnete akéhokoľvek kreatívneho človeka, vo väčšine prípadov bude oblečený práve v tejto farbe.

 

Zase si v čiernom? Čo ti niekto zomrel? To nemáš doma inú farbu? Neviem ani spočítať koľko krát som za posledné dva roky dostala túto otázku. Mne sa to zdalo normálne, veď všetci dizajnéri chodia takto, obyčajne a skoro stále v čiernom. Práve preto som sa nad tým tento týždeň hlbšie zamyslela a začala som pátrať. Divili by ste sa koľko článkov na túto tému na internete existuje. Čo som sa teda dozvedela?

 

Vo väčšine článkov som zistila, že je to jednoducho praktické. Dizajnéri sú vyťažený ľudia, stále sa za niečím naháňajú, niečo riešia, preto obliecť si ráno jednoduchý čierny outfit, je pre nich to najľahšie riešenie.

 

Ďalej som zistila, a to potvrdzujem, je že dizajnéri priveľa rozmýšľajú. Celý čas si v hlave predstavujú výsledné návrhy, nové kreácie a ako sa posunúť vždy o kúsok ďalej. Preto aj krátky čas strávený zamýšľaním sa nad svojim vlastným outfitov je pre nich strata ich času a také malé utrpenie. Takisto ak pracujú vo väčších tímoch, nejaký špeciálny outfit, by mohol podvedome rozrušiť, alebo nasmerovať ich spolupracovníkov.

 

Dizajnéri sú premenliví. Keď si predstavíte, že ročne navrhnete minimálne dve ucelené kolekcie (Alexander McQueen tvoril 10 kolekcií ročne), váš mozog beží na plné obrátky skoro non-stop. Stále vás napadajú nové dizajny a keď si náhodou navrhnete aj niečo sami pre seba, o pár dní či minút, už je to zastarané. Práve preto je oveľa jednoduchšie zahaliť sa do basic čiernych kúskov.

 

No najdôležitejšie zistenie je spojené s absolútnou podstatou osobnosti. Dizajnéri si naplno uvedomujú svoju jedinečnosť, komplexnosť, premenlivosť a prchavosť svojich ideí. Práve preto nechcú, aby ich ľudia súdili podľa oblečenia a radšej volia farbu –nefarbu. Farbu, ktorá predstavuje nič aj všetko -ČIERNU. Je to celkom paradox, keď sa zamyslíme nad tým, že móda, ktorú tvoria definuje životný štýl a postavenie človeka v spoločnosti.

 

A čo sa týka mňa? Môj prieskum splnil očakávania a trošku mi moju otázku objasnil. Čiernu budem nosiť naďalej a teraz už aspoň viem, že to nie je len tak a má to aj iné, hlbšie opodstatnenie.

 

Prajem krásny týždeň,

 

POST A COMMENT